2015. február 21. 20:14 - ceRedAn

harmadik beadandó

Mindenképpen érdekes kérdés a technológia és társadalom kapcsolata, de úgy vélem számunkra gazdaságinformatikusoknak igen fontos.
Véleményem szerint a társadalmunk hihetetlen befolyásolható és ma már ott tartunk, hogy ha valaki ki tud találni bármi újat (vagy már meglévőt), és el tudja adni, akkor teljesen lényegtelen, hogy az adott dologra szüksége van a társadalomnak vagy nincs. Amíg régen kialakult egy igény, és erre az igényre reagált a technológia, addig jelenkorban ez megfordult. Az emberek tudatlansága és az, hogy nem gondolkodnak, szülte meg jelenkorunk technológiai fejlődését. Ha elhiteted az emberek többségével (általában gondolkodni nem szerető emberekkel), hogy az adott termékre (még jobb, ha ,,innováció" -nak hívjuk)  szüksége van mindenkinek, akkor azt technológiai újításnak fogják titulálni. Aztán 100-ból 1-re valóban igény is volt...
Számomra egy részről szomorú, mivel hihetetlen pazarlásnak lehetünk szemtanúi, amikor a mobiltelefon piacon azt látjuk, hogy 2 éve annyit sikerült újítani, hogy fél évente 0,5 collal nagyobb a képernyő, és mégis mindenki cseréli le  a már meg lévőt. Ha csak felszínesen gondolkodunk azt mondhatnánk, hogy ez pazarlás, hiszen borzasztó mennyiségű pénzt költenek így az emberek olyan dolgokra, amire lehet semmi szükségük. Ez azért szomorú mert tudjuk mennyien éheznek a világon, tudjuk milyen helyzetek uralkodnak máshol.Azonban rá kell jönnünk arra is, hogy ez mennyi munkahelyet teremt, hiszen ez a ,,fejlődés" rengeteg embert foglalkoztat gyárakban pl.
Amire célozni szerettem volna, hogy jelen KAPITALISTA korunkban, az értelmiségnek(és itt jövünk képbe mi, gazdinfósok) borzasztó egyszerű dolga van, mivel a társadalommal hihetetlen könnyű elhitetni a technológia fejlődését. így mi alakítjuk a technológiát, ami viszont alakítja a társadalmat, sajnos azonban azt kell hogy észre vegyük nem feltétlenül jó irányba. Lehet jelenkorunk társadalma sokkal műveltebb, de ezzel ellentétben a technológiai fejlődés azt is eredményezi, hogy nem gondolkodnak, nem szeretnek gondolkodni, és nem is akarnak az emberek, ez pedig alapjában kérdőjelezi meg emberi mivoltunk. Pontosan így fogjuk tönkre tenni saját magunkat...Ha már szimpatikus elméletet kéne választanom, akkor az a SCOT lenne, bár alapjába véve kérdőjelezem meg az alapgondolatot is, de legalább nem olyan mély filozófiai gondolatokat fogalmaz meg, mint az ANT. Ahogy a saját gondolatomat fejeztem be, és tartom is magam ahhoz, ok-okozati szempont igen is lényeges a tech.-tásadalmi kapcsolaton, amit az elmélet nem vesz figyelembe. Ezzel ellentétben a különböző nézőpontok jelen vannak napjainkban is, csak nem feltétlenül hasonlóképpen, mint a bicikli példáján. Egyik elmélettel sem tudok egyet érteni, mivel hihetetlenül túlzásba viszik a filozófiai gondolatokat. Gazdaságinformatikusként a minél egyszerűbb és minél jobb megoldásokra törekszem, nem pedig a minél bonyolultabbra.Ha már kötelező jót-rosszat írni: a bicikli példa jól bemutatja egy termékre irányuló különböző társadalmi csoportos véleményeket. A tech.determinizmus legalább már látja az ok-okozat összefüggést, amellyel a SCOT nem foglalkozik de inkább csak a technológia társadalomra való hatásával foglalkozik.

 

 

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://qbxo6s.blog.hu/api/trackback/id/tr847195135

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása